Değerli Meslektaşlarımız,

Anadolu Sağlık Merkezi ile Kültürlerarası Hemşirelik Derneği işbirliği ile hazırladığımız “6. Ulusal 3. Uluslararası Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi”ni 21-22 Aralık 2021 tarihinde online olarak yapacağımızı sizlere duyurmaktan büyük mutluluk duymaktayız.  Ev sahipliğini ilk kez bir hastanenin yapacağı kongremizde kültürlerarası hemşirelik alanında birçok yeni ve farklı konuları multidispiliner, uluslararası ve uygulamaya dönük bir yaklaşımla sizlerle buluşturmayı planladık. Siz akademisyen, klinisyen, yönetici hemşirelerin yanı sıra öğrencilerimizi ve bu alana katkı sağlayan diğer disiplinlerden konuya ilgi duyan ve bu konuya emek veren tüm meslektaşlarımızı kongremizde görmekten onur duyacağız.

Kongremizde belirlediğimiz ana temalara yönelik alanında derinleşmiş ve deneyimler kazanmış ulusal ve uluslararası uzmanları bir araya getirerek tüm katılımcıların farkındalığını artırmayı planlıyoruz. Kongremizde Türkiye’de ilk defa ele alınacak “Dinlerarası hemşirelik” kavramını da içine alan  “Farklı dinlere kültürel yaklaşım”, “Sağlık turizminde kültürel yaklaşım”, “Göç, göçmen, sığınmacı ve mültecilere kültürel yaklaşım”, “Hemşirelikte kültürlerarası güncel yaklaşım” ve “Farklı ülkelerde hemşirelikte kültürlerarası yaklaşımlar” konulu beş panel planladık. Panellerimize dört kıtadan on farklı ülkeden konuşmacılara yer verdik.

Pandemi süreci nedeniyle geç kalan bir duyuruyu sizlerle paylaşmak, konuya ilgi duyan siz meslektaşlarımızın çalışmalarına kongremizde yer vermek, kültürlerarası hemşirelik alanında gelişmeleri ulusal ve uluslararası boyutta tartışmak için siz değerli meslektaşlarımızla bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Tüm bildirilerin sözel bildiri olarak kabul edileceği kongremize ait daha detaylı bilgiyi en kısa zamanda sizlerle kongrenin web sayfasından ve Kültürlerarası Hemşirelik Derneği sayfasından paylaşmayı umuyoruz. Sizlerle kongremizde bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Prof.Dr. Gülbu TANRIVERDİ

Kongre Eşbaşkanı

Kültürlerarası Hemşirelik Derneği Başkanı & Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi

Elif AKBAL

Kongre Eşbaşkanı

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, Hasta Bakımı ve Hemşirelik Hizmetleri Direktörü