3. ULUSLARARASI 6. ULUSAL

Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi

21-22 Aralık 2021

Kongre Davet Yazısı

 

Değerli Meslektaşlarımız,

Anadolu Sağlık Merkezi ile Kültürlerarası Hemşirelik Derneği işbirliği ile hazırladığımız “6. Ulusal 3. Uluslararası Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi”ni 21-22 Aralık 2021 tarihinde online olarak yapacağımızı sizlere duyurmaktan büyük mutluluk duymaktayız.  Ev sahipliğini ilk kez bir hastanenin yapacağı kongremizde kültürlerarası hemşirelik alanında birçok yeni ve farklı konuları multidispiliner, uluslararası ve uygulamaya dönük bir yaklaşımla sizlerle buluşturmayı planladık. Siz akademisyen, klinisyen, yönetici hemşirelerin yanı sıra öğrencilerimizi ve bu alana katkı sağlayan diğer disiplinlerden konuya ilgi duyan ve bu konuya emek veren tüm meslektaşlarımızı kongremizde görmekten onur duyacağız.

Kongremizde belirlediğimiz ana temalara yönelik alanında derinleşmiş ve deneyimler kazanmış ulusal ve uluslararası uzmanları bir araya getirerek tüm katılımcıların farkındalığını artırmayı planlıyoruz. Kongremizde Türkiye’de ilk defa ele alınacak “Dinlerarası hemşirelik” kavramını da içine alan  “Farklı dinlere kültürel yaklaşım”, “Sağlık turizminde kültürel yaklaşım”, “Göç, göçmen, sığınmacı ve mültecilere kültürel yaklaşım”, “Hemşirelikte kültürlerarası güncel yaklaşım” ve “Farklı ülkelerde hemşirelikte kültürlerarası yaklaşımlar” konulu beş panel planladık. Panellerimize dört kıtadan on farklı ülkeden konuşmacılara yer verdik.

Pandemi süreci nedeniyle geç kalan bir duyuruyu sizlerle paylaşmak, konuya ilgi duyan siz meslektaşlarımızın çalışmalarına kongremizde yer vermek, kültürlerarası hemşirelik alanında gelişmeleri ulusal ve uluslararası boyutta tartışmak için siz değerli meslektaşlarımızla bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Tüm bildirilerin sözel bildiri olarak kabul edileceği kongremize ait daha detaylı bilgiyi en kısa zamanda sizlerle kongrenin web sayfasından ve Kültürlerarası Hemşirelik Derneği sayfasından paylaşmayı umuyoruz. Sizlerle kongremizde bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Prof.Dr. Gülbu TANRIVERDİ

Kongre Eşbaşkanı

Kültürlerarası Hemşirelik Derneği Başkanı

Elif AKBAL

Kongre Eşbaşkanı

Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi, Hasta Bakımı ve Hemşirelik Hizmetleri Direktörü

Bu bilgi şölenine sen de katıl!

Alanında uzman katılımcılarla bir network oluştur

TEMALAR

 • Dinlerarası hemşirelik
 • Manevi bakım
 • Göçmen, mülteci, sığınmacılara kültürel yaklaşım
 • Sağlık turizminde kültürel yaklaşımlar
 • Zenofobi (Yabancı korkusu)
 • Kültürlerarası çatışma
 • Kültürlerarası hoşgörü
 • Kültürlerarası hemşirelikte kanıtların kullanılması
 • Kültürlerarası hemşirelikte teknolojinin kullanımı
 • Kültürlerarası hemşirelik modellerinin kullanılması
 • Hemşirelik eğitiminde kültürel yeterli yaklaşımlar
 • Hemşirelik bakımında kültürel yeterli yaklaşımlar
 • Dezavantajlı gruplar ve kültürel yaklaşımlar
 • Pandemilere kültürel yaklaşımlar

Önemli Tarihler

 

Bildiri Göndermek İçin Son Tarih : 22 Kasım 2021

Bildiri Sonuçlarının İlan Edilmesi İçin Son Tarih : 29 Kasım 2021

Kabul Edilen ve Tam Metin Yayınlatmak İsteyenler İçin Son Tarih : 6 Aralık 2021

KATILIM ÜCRETİ

BİLDİRİLİ KATILIM

Kongrede bildiri sunan tüm yazarlar için katılım ücreti 225 Türk Lirası’dır. Kültürlerarası Hemşirelik Derneği üyesi olan katılımcılar için indirim uygulanacaktır. Bu katılımcılar için katılım ücreti 175 Türk Lirası’dır. Bu katılım ücretini ödeyen, istediği yayın olanaklarından birini tercih edebilir. Özet ve tam metinlerin tamamı yayınlara dönüştürüleceğinden sadece özet yayınlatacak olan yazarlar için de aynı ücret geçerlidir.

DİNLEYİCİ KATILIMI

Kongreye dinleyici olarak katılım ücreti 100 TRY’dir. Katılımcılara sertifika düzenlenecektir.

YER

“Covid-19 küresel salgınına ilişkin sürecin belirsiz olmasından ve yakın zamanda sona ermeyeceği öngörüldüğünden, konferansımız online olarak gerçekleştirilecektir. Zoom programı aracılığıyla konferansımıza kolaylıkla katılım sağlanabilecek ve profesyonel bir ekip tarafından süreç yönetilecektir. Katılmak ve dinlemek isteyen herkes için konferans sadece bir tık kadar uzakta olacaktır.” 

Yayın Olanakları

 

Bildiri Kitabında Özet / Tam Metin Yayın

Kongrede sunulan bildiriler ISBN’li e-kitap olarak basılacaktır. Dileyen yazarlar özetlerini veya tam metinlerini kongre tam metinler kitabında yayınlatabilirler.
Yayın Ücreti: Kongre özet ve tam metinler kitapları için yayın ücreti kongreye katılım bedeli içerisinde tahsis edilmekte olup, ayrıca bir ücret talep edilmemektedir.

Tam metin gönderme tarihi: 06 Aralık 2021

Editoryal Kitapta Bölüm

Kongrede sunulan bildiriler alanlarına göre uluslararası editoryal kitaplar halinde basılacaktır. İsteyen yazarlar bildirilerini alanlarına uygun ISBN’li ve bandrollü editoryal kitapta makale bölümü olarak yayınlatabileceklerdir. Editoryal kitaplar elektronik olarak çıkarılacaktır. Bu kitaplara gönderilen çalışmalar ilgili kurulların incelemelerine tabi tutulacak ve İngilizce çalışmalar için gerektiği takdirde proof-reading talep edilebilecektir.
Yayın Ücreti; Editoryal kitap yayın ücreti kongreye katılım bedeli içerisinde tahsis edilmekte olup, ayrıca bir ücret talep edilmemektedir.

Editoryal kitaba bölüm göndermek için son tarih: 06 Aralık 2021

İndeksli Dergide Yayın

Dileyen katılımcılar sundukları bildirileri – dergi kurullarından geçmek koşuluyla- uluslararası hakemli dergide yayınlatabilecektir.

Yayın Ücreti; Dergi yayın ücreti konferansa katılım bedeli içerisinde tahsis edilmekte olup, ayrıca bir ücret talep edilmemektedir. 

Dergiye makale göndermek için son tarih: 06 Aralık 2021

Holistence Academy

Çanakkale Teknopark

Sarıcaeli Köyü ÇOMÜ Sarıcaeli Yerleşkesi No: 119 ÇANAKKALE / TÜRKİYE